KWAS RETINOJOWY: MŁODOŚĆ W TUBCE? CZ. II

W kwietniu 1992 roku komitet doradczy zarekomendował FDA inny lek zawierający tretinoinę, został on nazwany Rénova. Środek ten leczy uszkodzoną przez słońce skórę, włączając w to skórę z przebarwieniami, szorstką i lekko pomarszczoną. Rénova zawiera takie samo stężenie tretinoiny (0,05%) jak jedna z trzech dostępnych wersji Retinu-A. Jednak w odróżnieniu od Retinu-A, przeznaczonego do użytku dla pacjentów z trądzikiem i dlatego zawierającego alkohol (zarówno w kremie, jak w żelu), Rénova, jeśli zostanie zatwierdzona przez FDA, będzie dostępna w formie zmiękczającego kremu, odpowiedniejszego dla osób z suchą, uszkodzoną przez słońce skórą.

Wszystkie te potenq’alne „ulepszacze” niosą jednak pewne ryzyko. Stosowanie Retinu-A u niektórych osób wywołuje mocne zaczerwienienie skóry twarzy i podrażnienia, które zwykle można zminimalizować redukując dawkę i częstotliwość stosowania, co pozwoli na powolne przyzwyczajenie się skóry do leku. Osoby stosujące Retin-A są także bardziej podatne na oparzenia słoneczne niż inni. (Niektóre próby wykazały, że reakcja fotouczuleniowa może stopniowo wzrastać wraz z czasem stosowania leku.) Codzienne używanie preparatów z wysokim numerem filtra UV jest wtedy konieczne.

Nie wszyscy lekarze odnoszą się do Retinu-A z entuzjazmem. O ile niektórzy uważają, że istotnie może to być środek przeciw tworzeniu się zmarszczek i starzeniu skóry, to krytycy twierdzą, że skóra leczona Re- tinem-A wygląda młodziej tylko dlatego, że jest lekko obrzmiała, więc drobne zmarszczki stają się niewidoczne. Niektórzy także podkreślają, że aby utrzymać efekty odmładzające Retinu-A, lek powinien być stosowany w nieskończoność, a skutki długoterminowego stosowania tego specyfiku nie zostały jeszcze sprawdzone. Retin-A nie jest wskazany dla kobiet w ciąży: chociaż dotąd jeszcze nie stwierdzono jego skutków ubocznych, wiadomo jednak, że inne retinoidy stosowane w tym okresie mogą spowodować poważne uszkodzenia płodu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>