Liszajec

Liszajec, najpowszechniejsze ropne zakażenie skóry, najczęściej występuje u dzieci. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że system odpornościowy dorosłych skuteczniej walczy z bakterią i dlatego, że liszajec jest bardzo zakaźny i szybko przenosi się z chorego dziecka na inne dzieci w szkole lub przedszkolu. Liszajec bywa wywołany przez paciorkowce lub gronkowce, lub przez mieszane zakażenie paciorkowcowo-gronkowcowe. Jeśli przyczyną jest paciorkowiec, należy bardzo starannie obserwować dziecko, ponieważ w rzadkich przypadkach choroba może w kilka tygodni po ustąpieniu doprowadzić do zapalenia nerek.

Liszajec objawia się występowaniem na skórze małych okrągłych pęcherzy, które pękają, a wydzielina zasycha powoli w łusko waty strup. Wykwity mogą występować na całym ciele, ale najczęściej pojawiają się na nosie i ustach. Zakażenie rozwija się tylko w warstwie rogowej skóry i w większości przypadków nie jest uważane za groźne. Mimo to, ponieważ roznosi się bardzo łatwo, zaleca się leczenie doustnymi i miejscowo stosowanymi antybiotykami. Zazwyczaj infekcja leczona ustępuje po siedmiu, dziesięciu dniach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>