Napar na zapalenie okostnej zębowej. Ziele macierzanki, kwiat rumianku, liść mięty, liść szałwii. Płukać zęby co kwadrans ciepłym naparem. Przy zapaleniu okostnej należy uzupełnić niedobór witaminy A, D, E, wapnia oraz potasu. W tym ostatnim przypadku można popijać 2 łyżeczki octu jabłkowego z 1 łyżeczką miodu na szklankę wody ciepłej (nie gorącej!).
Napar macierzanki działa jako środek wykrztuśny i powiększający łaknienie lub po posiłku jako środek wiatropędny. 1 łyżka ziela macierzanki na 1,5 szklanki gorącej wody, naciągać 10 minut, odcedzić i popijać do 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem.
Macierzanka jest rzadko używana osobno. Zwykle wchodzi w skład wieloziołowych mieszanek. Napar do płukania ust i do obmywań przygotować z rumiankiem, szałwią, nostrzykiem żółtym, a do tamponowania i irygacji dodawać krwawnik pospolity (kwiat), nagietek lekarski (kwiat), babkę wąskolistną (lancetowatą), lipę drobnolistną lub szerokolistną. Napar taki można dodawać do kąpieli dla rekonwalescentów i osób starszych.
Pyłek kwiatowy z macierzanki jest bardzo korzystny dla usprawnienia krwiobiegu, cechuje się właściwościami wzmacniającymi i nieco wzbudza działalność płciową. Ponadto wzmacnia działalność umysłową, Pyłek z macierzanki z miodem jest również stosowany przeciw kaszlowi i jako środek antyseptyczny.
Leave a reply