Mleczko pszczele jest wydzieliną gruczołów gardzielowych pszczół, mieszczących się w przedniej części głowy. Mleczkiem karmione są larwy robotnic i trutni przez 3 -4 dni życia, i matka pszczela w ciągu całego stadium larwalnego i w okresie czerwienia.
Mleczko jest płynną, gęstą substancją barwy kremowej, w smaku lekko kwaśne, ostre i cierpkie, o słabym, nieco kwaśnym zapachu. Stanowi odżywkę i lek. Zawiera m.in. węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy, mikroelementy, aminokwasy.
A oto właściwości mleczka pszczelego (w proszku oraz tabletkach) i pyłku kwiatowego: aktywizuje przemianę materii, przydaje sił życiowych, hamuje rozwój miażdżycy i leczy ją, normalizuje czynności gruczołów dokrewnych i przewodu pokarmowego, leczy choroby nerwowe, obniża poziom cholesterolu, obniża poziom cukru we krwi, pobudza apetyt, poprawia wzrok i słuch, usuwa duszności wysiłkowe, usuwa zmarszczki i wygładza skórę twarzy, eliminuje szumy i zawroty głowy, wzmaga odporność na infekcję, zmniejsza dolegliwości serca, zapobiega awitaminozie, zabija bakterie i wirusy.
Enzymy zawarte w mleczku pszczelim i pyłku kwiatowym działają obwodowo na komórki, tkanki i narządy wypełniające określone funkcje (np. nerki, oczy, płuca, wątroba itp.). Zjawisko to występuje za pośrednictwem tkanki podścietiskowej, która ulega przekrwieniu. Stwarza to korzystne warunki do odżywiania komórek, narządów, a takż,e usprawnia produkcję enzymów tkanki podścieliskowej. Wzrasta wówczas aktywność kwasów nukleinowych, poprawia przemianę materii, następuje aktywizacja procesów życiowych. Ustępują stany skurczowe naczyń, wzmagające się u ludzi starszych, w następstwie zwłaszcza napięcia nerwowego i innych szkodliwych wpływów. Te stany są również skutkiem niedokrwienia tkanki podścieliskowej. Kuracja mleczkiem pszczelim z dodatkiem pyłku kwiatowego w proporcjach 1:1 uwalnia organizm od tych skurczów.
Leave a reply