Do tego czasu większość kobiet dorobiła się już „linii charakteru” i innych drobnych zmarszczek na twarzy, a niektóre z nich mogą nawet zauważyć, że skóra na twarzy zaczyna wiotczeć. Skóra podlega dwu rodzajom starzenia: jest to tzw. fotostarzenie (zmiany spowodowane działaniem promieni słonecznych) i starzenie chronologiczne (zmiany spowodowane normalnym upływem czasu).
Lekarze podkreślają, że ponad 80 procent objawów, które kojarzymy z procesem starzenia się skóry, nie zostało spowodowanych przez starzenie chronologiczne, tylko przez fotostarzenie. Zdjęcia fotograficzne starszych wiekiem mnichów i mniszek, którzy bardzo rzadko eksponowali skórę na działanie promieni słonecznych, stanowią wręcz wstrząsający dowód na to, o ile młodziej wygląda skóra, jeśli przez całe życie człowiek chroni ją przed słońcem. Większość z nas może zauważyć podo bny dowód – wystarczy, że obejrzymy własną skórę na pośladkach lub innej części ciała nie eksponowanej na promienie ultrafioletowe. Choć lekkie obwiśnięcie skóry na pośladkach jest nieuniknione, to jednak rzadko dojrzymy tam zmarszczki, a skóra ma równomierne zabarwienie, bez plam pojawiających się na skórze zbyt często wystawianej na słońce przez wiele lat.
Na powstawanie zmarszczek niemały wpływ ma także palenie papierosów: widać to szczególnie wokół oczu (ukośne zmarszczki) oraz ust (nad górną wargą). Niektórzy eksperci uważają, że to wzmożone powstawanie zmarszczek następuje z powodu zwężenia naczyń krwionośnych przez nikotynę, a tym samym niedoboru składników odżywczych przenoszonych przez krew do skóry. Niektórzy lekarze uważają też, iż substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym mogą mieć bezpośrednie, choć dotąd jeszcze nie znane, szkodliwe działanie na skórę. Palenie papierosów zmienia także koloryt cery, która staje się blada i ziemista.
Leave a reply