Dzieciństwo to również okres, w którym pojawiają się uczulenia, często pod postacią pokrzywki lub innej wysypki. Pokrzywka, charakteryzująca się swędzącą czerwoną wysypką lub czerwonymi krostkami z białym czubkiem, jest zwykle reakcją uczuleniową na pożywienie (niektóre jagody, sery, orzechy, produkty mleczne lub ostrygi), leki (włącznie z niektórymi antybiotykami, a nawet aspiryną), pyłki kwiatowe, rośliny, różne wyroby kosmetyczne, infekcje, użądlenia pszczół, ukąszenia przez inne owady, i wiele innych czynników.
Pokrzywkę można leczyć ogólnie dostępnymi tabletkami antyhistaminowymi oraz zimnymi kompresami, aby złagodzić swędzenie, pieczenie i opuchliznę. Jeśli pokrzywce towarzyszą inne objawy, jak gorączka lub trudności z przełykaniem lub oddychaniem, należy natychmiast wezwać lekarza. Mogą to być bowiem objawy o wiele poważniejszego stanu, zwanego wstrząsem ana- filaktycznym, który wymaga zastrzyku adrenaliny w celu zlikwidowania objawów. Zapobieganie pokrzywkom polega przede wszystkim na ustaleniu czynników alergizujących (co nie zawsze jest łatwym zadaniem) i wystrzeganiu się ich w przyszłości.
Ogólnie wiadomo, że dzieciństwo jest okresem, w którym pojawiają się takie choroby, jak odra, świnka, ró- życzka oraz ospa wietrzna. We wszystkich tych chorobach zasadniczym objawem jest wysypka. Najlepszym środkiem zapobiegawczym przeciw tym chorobom jest staranne przestrzeganie kalendarza szczepień ochronnych. Pediatra z pewnością przypomni ci o konieczności ich dokonania. W Stanach Zjednoczonych istnieje już także szczepionka przeciw ospie wietrznej, jest jednak zarezerwowana dla osób szczególnie narażonych na ryzyko w przypadku kontaktu z tą chorobą (ludzie chorzy na AIDS lub inni z osłabionym systemem odpornościowym). Wielu ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych przewiduje jednak, że w najbliższej przyszłości szczepionka przeciw ospie wietrznej będzie tak samo powszechna w pediatrii jak szczepionka DiPerTe.
Leave a reply