SPOSÓB UŻYCIA – KOZŁEK LEKARSKI CZ. II

Wino Walerianowe. Do butelki wina gronowego (0,7 1) wlać 15 g nalewki lub intraktu z korzenia waleriany, dodać łyżeczkę do herbaty liści melisy, ziela dziurawca i pozostawić na 14 dni, często wstrząsając. Przecedzić i pić po łyżce stołowej 1-2 razy dziennie, najlepiej na godzinę przed snem, jako środek ogólnie uspokajający. W przypadku nadmiernej pobudliwości płciowej, przyrządzić wino, dodając szyszek chmielowych zamiast ziela dziurawca. Dawki ustala lekarz.

Nalewka kozlkowa. (Tinctura Valerianae). Dorosłym podawać doustnie 20-60 kropli ,w kieliszku wody 3 razy dziennie po jedzeniu w stanach nerwowych i nerwicy wegetatywnej. Pomocniczo w stanach padaczkowych bez utraty przytomności po 1/2-1 łyżeczce nalewki w 1/4 szklanki wody 3 razy dziennie po jedzeniu.

Napój uspokajający z walerianą. 60 kropli nalewki kozlkowej dodać do szklanki gorącego mleka, lekko ostudzić do 45 st. C i osłodzić łyżką miodu. Zmieszać, wypić na godzinę przed snem jako środek uspokajający i przywracający spokojny sen.

Kozłek wchodzi w skład preparatów ziołowych produkowanych przez „Herbapol”. Oto jak należy je stosować. Nervogran. Dorosłym zaleca się doustnie 3 razy dziennie po łyżeczce granulatu po jedzeniu, popijanego 1/4 szklanki ciepłej wody w nerwicach różnego pochodzenia, pobudzeniu nerwowym i trudności w zasypianiu.

Nervosan. 2 łyżki ziół zalać 2 szklankami wody wrzącej, nakryć i postawić nad parą na 20 min., odstawić na 10 min. i przecedzić do termosu. Pić 2/3 szklanki po jedzeniu rano i wieczorem na godzinę przed snem w stanach pobudzenia nerwowego i bezsenności.

Intrakt ze świeżych korzeni kozłka działa silniej od nalewki. Dorosłym zaleca się doustnie 30-60 kropli w kieliszku wody 2-3 razy dziennie, w celu zmniejszenia niepokoju, napięcia i strachu przed agresywności. Pomocniczo stosować w napadach padaczkowych częściowych po 1/3-1/2 łyżeczki w kieliszku wody kilka razy dziennie między posiłkami.

Przetwory z korzeni kozłka mają zróżnicową wartość leczniczą w zależności od tego, czy są to wyciągi alkoholowe czy wodne, ponieważ główne składniki czynne, jak olejek eteryczny i walepotriaty rozpuszczają się lepiej w alkoholu niż w wodzie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>