SPOSÓB UŻYCIA – ŚLAZ LEŚNY

Napary lub odwary z kwiatów stosuje się w schorzeniach górnych dróg oddechowych, nieżycie gardła i krtani, suchym kaszlu ze skąpą wydzieliną, utrudnionym odkrztuszaniu i chrypce, do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych błony śluzowej oraz w zaparciach u otyłych. Kwiat ślazu dzikiego jest domieszką do ziół płucnych „Herbapolu”, wykrztuśnych, przeciwzapalnych np. wraz z zielem tymianku, owocem anyżu, liściem podbiału, korzeniem lukrecji, liściem babki lancetowatej, kwiatem pierwiosnki lekarskiej, liściem szałwii.

Mieszanka do płukania gardła w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych. Zmieszać liść ślazu, liść prawoślazu, kwiat bzu czarnego, kwiat rumianku, przygotować napar. Napar ślazowy. 1-2 łyżki mieszaniny kwiatów i liści ślazu zalać 1-1,5 szklanki wody wrzącej i naparzać pod przykryciem przez 10 min., następnie naciągać jeszcze 15 min. i przecedzić. Popijać po 1/3 szklanki trzy razy dziennie przy suchym kaszlu i chrypce. Napar ten można stosować także do płukania w stanach nieżytowych i zapalnych dziąseł, ust i gardła.

Odwar. Dwie łyżki kwiatów ślazu i jedna łyżka liści prawoślazu na dwie szklanki wody, gotować 3-5 min. Wypić w dwu porcjach. Do stosowania przez osoby starsze i otyłe oraz przy zaparciach atonicznych oraz w stanach zapalnych żołądka i przełyku.

Napar płukanka. Zmieszać po 50 g ślazu, kwiatów lipy, kwiatów krwawnika i liści szałwii, zalać jedną łyżeczkę tej mieszanki szklanką wrzącej wody i naparzać pod pizykryciem przez 15 min., naciągać 10 min., przecedzić. Stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych błon śluzowych.

Kąpiel ślazowa. Garść rozdrobnionych kwiatów i liści ślazu oraz 3-4 łyżki kwiatów lipy, krwawnika i rumianku zalać w garnku dwoma litrami gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na godzinę, następnie ogrzać do wrzenia (nie dopuszczać do zagotowania) i całość wraz z ziołami wlać do wanny, którą dopełnić wodą do 1/3 objętości. Temperatura kąpieli winna wynosić 36- 38 st. C, a czas kąpieli 10-20 min. Kąpiel taka działa regenerująco na skórę, przeciwzapalnie, przeciwświądowo i ma właściwości kosmetyczne. Do roślin śluzowych mających zastosowanie w lecznictwie zaliczamy także kwiat malwy czarnej. Jego śluz może być stosowany podobnie jak kwiat ślazu dzikiego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>