Napar. Łyżeczkę ziela piołunu zalać szklanką wrzątku wody i trzymać pod przykryciem przez pół godziny. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić pół do jednej łyżki na godzinę przed posiłkami przez kilka dni jako środek pobudzający trawienie, wzmagający apetyt i działający ogólnie wzmacniająco. Naparu tego można używać w postaci lewatyw przeciwko owsikom u dzieci oraz do wcierań i obmywań przeciw świerzbowcom. Napar jest dobrym środkiem czyszczącym dłonie ze smarów i olejów.
Mieszanka ziołowa. Ziele piołunu, liść mięty, kminek, ziele krwawnika, ziele tysiącznika, korzeń omanu w równych ilościach. Przygotować napar, pić po pół szklanki przed jedzeniem przy niestrawności połączonej z brakiem kwasów żołądkowych lub ogólną niedokwasotą.
Zioła gorzkie. Zmieszać po 20 g ziela piołunu, ziela tysiącznika, liści bobrka, liści mięty pieprzowej i kwiatów rumianku oraz 10 g owoców kminku. Łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i pozos- ta wić na 15 minut pod przykryciem na parze. Odstawić na 10 min. i przecedzić. Wypić porcjami w ciągu dnia na 30 min. przed jedzeniem jako środek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, poprawiający trawienie i przywracający apetyt.
Zioła w kolce jelitowej. Zmieszać po 10 g ziela piołunu i korzenia arcydzięgła oraz po 25 g kwiatów rumianku, ziela pięciornika gęsiego i kłączy tataraku. Dwie łyżki ziół zalać półtorej szklanki wrzącej wody i postawić pod przykryciem na parze na 15 min. Odstawić na 5 min. i przecedzić do termosu. Gorący napar porcjami ćwierć, pół szklanki dziennie, pić małymi łykami.
Wino piołunowe. W litrze wina białego macerować przez cztery dni 30 g wierzchołków kwiatowych piołunu lub liści. Przecedzić. Brać jeden kieliszek przed jedzeniem dla pobudzenia apetytu, jeden kieliszek po jedzeniu na usprawnienie trawienia, jeden kieliszek rano przeciw- czerwiowo.
Syrop. Przez 5 godzin naciągać w litrze wrzącej wody 150 g wierzchołków kwiatowych lub liści piołunu, gotować, zredukować objętość do 1/3 litra. Przecedzić, dodać 500 g miodu. Gotować na małym ogniu do konsystencji syropu i stosować jako środek trawienny i przeciwczerwiowy. Proszek piołunowy. I-5 g w dowolnym płynie – brać na gorączkę: 0,6-2 g na ogólne wzmocnienie organizmu: 4-10 g przeciwczerwiowo.
Leave a reply