SPOSOBY UŻYCIA – RÓŻA DZIKA CZ. II

Napar przy wirusowym zapaleniu wątroby. Zmieszać po 50 g owoców róży, liści mięty pieprzowej i ziela bylicy pospolitej oraz po 25 g ziela ostrożenia warzywnego, liści brzozy i korzenia arcydzięgla. Zalać 2 łyżki ziół w termosie dwiema szklankami wrzącej wody, przykryć i pozostawić na pół godziny. Pić trzy razy dziennie po pół szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w początkowym okresie (3-4 miesiące) zdrowienie.

Syrop zawierający zagęszczony wodny wyciąg z owoców róży z dodatkiem cukru może być stosowany w zapaleniu pęcherzyka żółciowego i wątroby. Bardzo dobrym wyciągiem naturalnym z owoców dzikiej róży jest wino. Owoc dreluje się, sieka drobno lub miele, zasypuje cukrem i zalewa przegotowaną wodą w proporcjach: kilogram owocu, kilogram cukru, cztery litry wody. Po ustaniu fermentacji (wówczas, gdy owoc przestaje krążyć w górę i dół i wszystek opadnie na dno) wino zlewa się do sklarowania, owoc ponownie zasypuje cukrem i zalewa wodą w tych samych proporcjach na następne – wytrawne wino. Po drugiej fermentacji – obydwa gatunki wina zlewa się razem i po całkowitym sklarowaniu rozlewa do butelek. Pozostałą po całej operacji pulpę dosłodzamy i jadamy po 2-3 łyżki dziennie przy niedomodze wątroby, w stanach pożółtaczkowych, wyczerpaniu, pochorobowym, zaparciu. Zarówno balon z winem jak i butelki, do których zostało zlane, dobrze jest owinąć czarnym papierem, w każdym razie należy je trzymać z dala od światła, zwłaszcza słonecznego. Kosmate pestki pozostałe po drelowaniu należy ususzyć, odwiać włoski, a pestki po utłuczeniu bądź zmieleniu stosować do odwaru (łyżkę na szklankę wody) przeciw takim chorobom jak puchlina wodna, krwiomocz, kamica moczowa, kaszel i przewlekłe nieżyty dróg trawiennych. Odwar ma przyjemny zapach wanilinowy i można go pijać jako zwykłą herbatkę domową do posiłków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>