Przy paraliżu połowy twarzy, oka, należy stosować kompresy z aloesowej wody i okładów z papki ze świeżego skrzypu polnego i babki szerokolistnej. Przy chorobach wątroby, marskości wątroby zaleca się stosowanie ciepłych okładów z ziela skrzypu polnego i ziół szwedzkich 2 razy dziennie, po 2 godziny i na noc na okolicę wątroby.
Przy chorobach nerek i pęcherza moczowego stosuje się napar według recepty: ziele skrzypu 20 części, liście brzozy 20 części, ziele krwawnika 10 części, korzeń lukrecji 10 części, nawłoć pospolita 10 części. 2 łyżki ziół zalać 1 !2 litrem wody i gotować 15 minut. Odstawić do naciągania i popijać 3 razy dziennie porcjami.
Przy kamicy fosforanowej i węglanowej stosuje się receptę: ziele skrzypu 30 części, ziele bratka polnego 30 części, ziele dziurawca 25 części, ziele rdestu ptasiego 25 części. Gotować 15 minut. Odwar z 1 łyżki ziół na 1 szklankę wody popijać 3 razy dziennie. Przyspiesza to proces leczenia.
Przy wszelkich schorzeniach nerek należy stosować wywar z czystych obierzyn ziemniaczanych, napar ze skrzypu polnego, pokrzywy, mniszka lekarskiego. Stosować również do sałatek po kilka liści nasturcji, odrobinę soku cytrynowego oraz olej z oliwek. Leczy to infekcje dróg moczowych na tle bakteryjnym.
Wielostronność leczniczego działania skrzypu polnego wynika z jego różnorodnych składników soli mineralnych w szczególności w postaci krzemionki. Skrzyp jest pomocniczym lekiem przy chorobach nowotworowych, gdyż normalizuje utraconą równowagę w gospodarce krzemem w organizmie.
Leave a reply