Liście mięty i ich wyciągi poleca się na zaburzenia trawienne np. bóle brzucha, wzdęcia, utratę łaknienia, przy utrudnionym trawieniu tłuszczów np. w dwunastnicy, w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, w kolce jelitowej, przy nieprawidłowej fermentacji w jelitach, przy zapaleniu woreczka żółciowego i przewodów żółciowych, przy lekkiej niewydolności wątroby i zbyt małym wytwarzaniu żółci, w kamicy żółciowej, żółtaczce, skurczu mięśni jelit i przewodów żółciowych, obecności bakterii chorobotwórczych w jelitach, wymiotach, biegunkach, opuchliznie, zaburzeniach miesiączkowania, nerwicach wegetatywnych. Olejek mięty stosuje się doustnie tylko w bakteryjnym zapaleniu dróg żółciowych. W schorzeniach wątroby, jelit i pęcherzyka żółciowego olejek miętowy jest składnikiem złożonych preparatów ziołowych.
Płukanie jamy ustnej i gardła naparem, smarowanie maścią lub emulsją przy nieżycie nosa z obrzękiem błony śluzowej i niektórych chorobach skórnych. Przy bólach nerwowych, migrenowych, reumatycznych, stosuje się smarowanie olejkiem. Jako pasta do zębów i w postaci cukierków do ssania odkaża i odświeża usta. Inhalacje w nieżytach gardła i oskrzeli. Mentol stosuje się zewnętrznie w bólach neuralgicznych i mięśniowych np. zawiesinę olejową w chorobach skórnych i świądzie, w nieżycie jamy ustnej, gardła i krtani.
Napar. 1 łyżka liści mięty na 1 szklankę wrzątku. Popijać po 1/2 szklanki 2 razy dziennie w dolegliwościach wyżej wymienionych. Wyciąg alkoholowy z mięty. Doustnie 20 kropli w kieliszku wody 3 razy dziennie na zaburzenia trawienne. Stosować 1 część surowca na 5 części alkoholu.
Woda miętowa. Macerować 1 łyżeczkę mięty w 1 szklance wody przez 1 godzinę. Stosować do płukanek, a także w zaburzeniach pokarmowych po 1 łyżeczce 2 razy dziennie. Maść miętowa (mięta + kwas borny). Do nosa w nieżycie. Algorhin. Krople do nosa lub do inhalacji. Gargarin. Proszek do sporządzania płukanki do gardła. Mentol (syn. Vialidol). Krople i tabletki przy zaburzeniach neuro- wegetatywnych.
Mentholum Valerianicum. Pólsyntetyczna pochodna mentolu o działaniu uspokajającym. W starożytności znane było działanie odkażające mieszanki złożonej z mięty, szałwii, tymianku i macierzanki. Te substancje działają odkażająco i hamują wzrost bakterii chorobotwórczych.
Leave a reply