ZASTRZYKI MŁODOŚCI?

Kiedy wszystko zawodzi, zawsze jeszcze pozostaje magiczna pigułka, prawda? Liczymy na to wszystkie. Jeśli chodzi o powstrzymanie starzenia się, wiele kobiet takiego cudu upatruje w zastrzykach. Do wygładzenia zmarszczek na twarzy, bruzd i blizn służą w zasadzie trzy środki: kolagen, Fibrel i tłuszcz. (Niegdyś stosowany w tym celu silikon nigdy nie został uznany przez FDA i obecnie większość lekarzy przestała go używać.) Poniżej garść informacji o każdym z tych odmładzających środków.

Kolagen. Znany jest pod nazwą handlową Zyderm i Zyplast, uzyskuje się go ze skóry krowiej: jest podobny, choć niezupełnie, do kolagenu ze skóry ludzkiej. Kolagen został dopuszczony przez FDA do stosowania w formie wstrzyknięć w 1981 roku i od tej pory jest najbardziej popularnym środkiem w USA. Zyderm kolagen wstrzykuje się do górnych warstw skóry właściwej, aby skorygować drobne zmarszczki na powierzchni, na przykład „kurze łapki” koło oczu. Zyplast kolagen wstrzykuje się w środkową i niższą warstwę skóry, aby wygładzić głębsze zmarszczki. Iniekcja zawiera także środek znieczulający miejscowo, w celu zminimalizowania bólu po zabiegu.

Na kolagen reaguje uczuleniem około 2 procent całej populacji, w związku z czym większość lekarzy przeprowadza przynajmniej dwie próby uczuleniowe przed dokonaniem zabiegu, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Istnieją opinie, że kolagen u niektórych osób może przyspieszyć rozwój pewnych chorób autointoksykacyjnych, jednak przypuszczenia te nigdy nie zostały naukowo potwierdzone. Poprawa wyglądu po wstrzyknięciu kolagenu utrzymuje się około pół roku, dopóki zaaplikowany materiał nie zostanie wchłonięty przez organizm: aby utrzymać efekt, trzeba ponawiać wstrzyknięcia, co może być dosyć kosztowne.

Fibrel. Środek do wstrzyknięć na bazie żelatyny, składa się z trzech składników: sproszkowanej żelatyny, powstałej z kolagenu uzyskiwanego od świń, kwasu amino- heksanowego i plazmy z krwi pacjenta. Aby uzyskać wstrzyknięcie Fibrelu, należy najpierw oddać niewielką ilość krwi, która jest odwirowywana, a uzyskana w ten sposób plazma zostaje wykorzystana do wstrzyknięcia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>