Jak dotąd nie ma lekarstwa na łuszczycę, ale istnieje kilka skutecznych sposobów leczenia objawowego. Wśród wszystkich chorób skórnych właśnie łuszczyca jest przedmiotem najbardziej wnikliwych i wszechstronnych badań. Nowe metody leczenia oraz przyczyny wywołujące tę chorobę będą prawdopodobnie odkryte już niedługo.
Metody leczenia łagodnej i umiarkowanej postaci łuszczycy polegają najczęściej na początkowym stosowaniu środków leczniczych miejscowo – balsamów nawilżających, kremów zawierających kortizon, ditranol oraz preparatów ze smoły węglowej, które mogą być stosowane oddzielnie lub w połączeniu z kontrolowanym poddawaniem skóry działaniu promieni słonecznych. Leczenie ostrzejszych form łuszczycy może być bardziej ryzykowne od terapii lekami stosowanymi miejscowo, a ryzyko to powinno być starannie rozważone w stosunku do skuteczności leczenia. Terapia ta polega na stosowaniu promieni ultrafioletowych, czasem w kombinacji z lekami fotouczuleniowymi. Jest to metoda fotodynamiczna, polegająca na doustnym podawaniu leków z grupy pso- ralenów, metotreksatu (cytostatyku podawanego w zastrzykach lub doustnie), iniekcji sterydowych, a także pochodnych retinolu (tegison i accutan). Wszystkie dają skutki uboczne, w niektórych przypadkach dość poważne.
Lekarze zalecają także różne działania zapobiegawcze, na przykład regularne stosowanie wodnych masaży wirowych, ograniczanie do minimum kontaktu skóry z substancjami drażniącymi, takimi jak mydła i środki chemiczne, możliwe ograniczanie stresów, regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych, korzystanie z nawilżaczy powietrza w domu i w biurze, a także ochrona skóry przed infekcjami i skaleczeniami.
Ostatnio lekarzom udało się osiągnąć sukces w próbach leczenia łuszczycy pochodnymi witaminy D. Inni naukowcy próbują wyodrębnić gen wywołujący łuszczycę: gdy gen ów zostanie zidentyfikowany, wyleczenie choroby będzie możliwe.
Leave a reply