BUDOWA WŁOSA CZ. II

Włosy, tak jak skóra, składają się z dwóch podstawowych warstw. I tak jak naskórek chroni skórę właściwą, główną funkcją osłonki włosa jest ochrona wewnętrznej warstwy korowej włosa, która podtrzymuje rdzeń i zawiera barwnik włosów, melaninę. Melanina dzieli się na dwa rodzaje: eumelaninę, brązowoczarny barwnik obecny we wszystkich kolorach włosów, od blond do czarnych, ale w różnych ilościach, oraz feomelaninę, czer- wonożółty barwnik, który także jest obecny we wszystkich kolorach, ale wyraźnie przeważa u osób z rudymi i blond włosami. (Siwy kolor włosów jest objawem braku barwnika.)

Osłonka zbudowana jest z licznych cienkich warstw komórek zachodzących na siebie w taki sposób jak dachówki lub gonty albo rybia łuska. W zdrowym, „dziewiczym” włosie łuski leżą płasko, sprawiając, że włosy odbijają światło, dając tzw. refleks, stąd wrażenie, że włosy błyszczą. Na włosach uszkodzonych – narzędziami fryzjerskimi, farbowaniem, prostowaniem, trwałą lub nawet zbyt mocnym szczotkowaniem i czesaniem – łuski stają „na sztorc”, przez co włosy wyglądają szorstko, matowo i łatwiej się plączą. W przypadku uszkodzenia, tak samo jak przy naruszeniu bariery skórnej na skutek zranienia, zostaje naruszona ochronna warstwa włosa, sprawiając, że staje się on bardziej porowaty i podatny na negatywne wpływy dalszych procesów chemicznych oraz ciepła. Włosy bezustannie się regenerują (poza włosami wychodzącymi z mieszków, które przerwały produkcję włosów – patrz rozdział 9). Oznacza to, że wyrządzona włosom szkoda może być łatwo zlikwidowana dzięki starannej pielęgnacji. Podstawowe jej założenia to częste mycie włosów, regularne strzyżenie, unikanie częstego układania wyrafinowanych fryzur, unikanie powtórnego lub kilkakrotnego aplikowania środków chemicznych przy farbowaniu i trwałej na te same trzony włosów, natychmiastowe leczenie schorzeń włosów, gdy tylko wystąpią. Wszystko to sprawi, że włosy będą dobrze wyglądały i zostaną zdrowe przez całe życie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>