BUDOWA WŁOSA

Włosy są zbudowane z tej samej substancji proteinowej, keratyny, z której składają się paznokcie i najwyższa, rogowa warstwa skóry. O ile sam włos składa się z martwych zrogowaciałych komórek, to jego wzrost i reprodukcja przebiegają w żywych komórkach u podstawy mieszków włosowych, zwanej korzeniem włosa, który tkwi głęboko w skórze właściwej. Sam włos lub właściwie jego „łodyga” (trzon) wyrasta z mieszka włosowego, gdzie jest powlekany łojem z gruczołów łojowych uchodzących do światła mieszka, przebija się przez skórę właściwą i naskórek aż na powierzchnię skóry, gdzie wydostaje się przez ujście mieszka włosowego, czyli por skóry. Człowiek ma przeciętnie około 100 000 mieszków włosowych na głowie, a każdy z nich produkuje jeden włos.

Zapewne wiesz, że ludzie, tak jak wszystkie ssaki, są pokryci włosami na całym ciele (z wyjątkiem wnętrza dłoni, podeszew stóp, czubków palców u nóg i rąk i częściowo narządów płciowych). U kobiet większość owłosienia występuje w formie meszku, ledwo widocznego w niektórych miejscach (na przykład na policzkach). Włosy widoczne – na głowie, narządach płciowych, pod pachami, na nogach, ramionach oraz brwi i rzęsy – to włosy długie i, w odróżnieniu od meszku, który jest delikatny i pozbawiony pigmentu, są sztywniejsze i mocniejsze oraz zawierają barwnik mogący mieć nieco odmienne odcienie na różnych częściach ciała. Wszystko, o czym będzie dalej mowa, dotyczy włosów długich.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>