Przewlekłe ropne zapalenie mieszków włosowych

Schorzenie to, noszące łacińską nazwę folliculitis, jest tym, co niektóre kobiety określają mianem „pryszczy po goleniu”. Istotnie, częste golenie lub inne drażnienie konkretnego obszaru skóry jest najczęstszym powodem tego schorzenia. Wiele kobiet doskonale zna objawy tej dolegliwości, choć nawet nie wiedzą, jak się nazywa – są to małe grudki lub ropne krostki w ujściach mieszków włosowych. U kobiet wykwity występują w tzw. okolicy bikini, to znaczy na udach, pachwinach i wzgórku łonowym, i są spowodowane goleniem szorstkich włosków, tarciem obcisłej bielizny i nadmiernym poceniem się w tej okolicy. Krostki występują także na nogach i w wielu przypadkach zaniechanie golenia powoduje samoistne ustąpienie zapalenia, jednak stale utrzymujące się schorzenie wymaga leczenia. Lekarz może zalecić stosowanie miejscowo kortykosterydów oraz miejscowe i doustne antybiotyki w celu zlikwidowania wszelkich towarzyszących zapaleniu infekcji.

Jedną z najczęstszych przyczyn szerzenia się folliculitis jest korzystanie z powszechnie dostępnych gorących kąpieli mineralnych: niektórzy lekarze używają nawet terminu „kąpielowe folliculitis” dla opisania wysypki pojawiającej się po gorącej kąpieli mineralnej. (Stosowany jest także termin „kąpielowe dermatitis” do określenia wysypki skórnej występującej po kąpielach.) Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii, zwłaszcza ich szczególnego rodzaju, czyli pseudomonas, które często są przyczyną folliculitis. Wtedy krostki pojawiają się najczęściej na torsie, nogach lub ramionach. W tym wypadku antybiotyki działają szybko, ale nie zawsze są potrzebne. Aby zapobiec infekcji, należy się upewnić, czy woda w wannie jest czysta, i wystrzegać się wody gęstej, tłustej lub pozostawiającej pianę na obrzeżach wanny, a także interesować się, czy personel zakładu kąpielowego utrzymuje urządzenia w czystości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>