Czym jest krem nawilżający? – ciąg dalszy

Większość kobiet potrzebuje preparatów nawilżających do ciała, jednak odwrotnie do panującej powszechnie opinii, wiele kobiet – zwłaszcza przed menopauzą – nie potrzebuje kremów nawilżających do twarzy. Rozważ następujące fakty: przeciętna kobieta ma 600 gruczołów łojowych na centymetrze kwadratowym skóry twarzy, ale tylko 20 gruczołów łojowych na takiej samej powierzchni ramion i nóg. Oto dlaczego ramiona i nogi najpierw stają się suche. Dłonie mogą być szczególnie wysuszone, jeśli często moczy się je w wodzie z mydłem lub stale są narażone na kontakt z detergentami, ponieważ mydło i środki piorące usuwają naturalną powłokę tłuszczu ze skóry. Jeśli natomiast używasz kremu nawilżającego na twarz, zwłaszcza gdy twoje gruczoły łojowe wydzielają dostateczną ilość łoju i/lub masz cerę łojotokową, możesz doprowadzić do zatkania porów i zaostrzenia trądziku.

Przypuszczalnie nie zachodzi jednak potrzeba stosowania różnych preparatów nawilżających na różne części ciała. Osobne kremy pod oczy, do szyi i twarzy zazwyczaj można zastąpić jednym, dobrym nawilżającym kremem do twarzy. (Niektórzy specjaliści podkreślają, że ciężkie kremy wklepywane w okolicę oczu na noc mogą doprowadzić do obrzmienia powiek rankiem.) Zbyteczne także bywają specjalne kremy na noc, chyba że wolisz stosować bardziej tłusty krem na noc, niż używać go w ciągu dnia. Mimo wszystko jednak stosowanie na twarz preparatu nawilżającego do ciała nie jest dobrym pomysłem. Kremy do twarzy często są skomponowane tak, aby zminimalizować podrażnienie wrażliwej skóry lub by nie zatykać porów. Balsamy do rąk i nóg – zazwyczaj odpornych na występowanie zmian trądzikowych – mogą nie być tak starannie sprawdzone pod względem bezpieczeństwa dla cery łojotokowej. Większość kremów do twarzy prawdopodobnie będzie bezpieczna także dla ciała, ale ponieważ zazwyczaj są one o wiele droższe, sensowniej sze będzie zakupienie odrębnego balsamu nawilżającego do ciała.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>