Inne leki, będące pochodnymi witaminy A, stosowane do leczenia trądziku to Accutan (pod nazwą medyczną izotretinoina). Wielu lekarzy uważa, że Accutan jest najskuteczniejszym dostępnym lekiem na różne oporne w leczeniu formy trądziku torbielowatego. Właściwie nie wiadomo, jak ten lek działa, ale naukowcy zaobserwowali, że u stosujących go pacjentów gruczoły łojowe ob- kurczają się, wytwarzając mniejsze ilości łoju.
Dla kobiet jednak Accutan ma jedną poważną wadę: jeśli zastosuje się go podczas ciąży – nawet jednorazowo – może spowodować niezwykle poważne deformacje rozwijającego się płodu. Dlatego więc lekarze nie przepisują kobietom Accutanu, chyba że stosują one nadzwyczaj efektywne środki antykoncepcyjne. Zajście w ciążę jest w zasadzie całkiem bezpieczne w sześć tygodni po odstawieniu leku, gdyż nie uszkadza on jajeczek w jajniku. Nie zanotowano także podwyższonego ryzyka uszkodzeń płodu, jeśli kobieta została zapłodniona przez mężczyznę stosującego ten specyfik. Accutan może także dawać skutki uboczne w postaci wysuszenia ust, śluzówki nosa i oczu: a ponieważ wiadomo, że zwiększa poziom trójglicerydów i cholesterolu, nie jest wskazany dla osób z wysokim wskaźnikiem cholesterolu lub zakłóconym metabolizmem lipidów.
Accutan zazwyczaj stosuje się w dawkach od 40 do 80 miligramów dziennie przez okres pięciu miesięcy. Na początku trądzik może się nawet pogorszyć, ale zazwyczaj stan skóry zaczyna się poprawiać około trzeciego miesiąca kuracji. Poprawa często następuje jeszcze po zakończeniu kuracji i około 40 procent pacjentów nigdy więcej nie wymaga leczenia trądziku. U większości z nich wystarcza łagodne leczenie miejscowe. Po zakończeniu kuracji Accutanem prawie nigdy nie następuje nawrót schorzenia, a jeśli tak się zdarzy, to zazwyczaj po upływie co najmniej trzech lat i nigdy w tak ostrej formie jak pierwotnie.
Leave a reply