Melanoma malignum (czerniak złośliwy)

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w ostatnich latach dermatolodzy tak często głośno się wypowiadali, ostrzegając ludzi przed nieumiarkowanym opalaniem, to informuję, że dlatego, iż największy wzrost zachorowań na raka w Ameryce dotyczy właśnie czerniaka. W 1935 roku ryzyko zachorowania na czerniaka wynosiło 1:1500, w chwili obecnej ta relacja wynosi 1:105. Rocznie w USA odnotowuje się ponad 32 000 przypadków zachorowań. Eksperci przewidują, że do 2000 roku na czerniaka zachoruje co 75 Amerykanin.

Chociaż wiadomo, że nieustanne narażanie skóry na kontakt z promieniowaniem słonecznym przyczynia się do powstawania czerniaka, to w ostatnich latach lekarze stwierdzili, że poważne poparzenie ciała promieniami słonecznymi w dzieciństwie lub młodości stwarza warunki do rozwoju czerniaka w wieku późniejszym. Otóż prawda jest taka, że jeśli dziecko choć raz w życiu doznało poważnego oparzenia słonecznego, to dwukrotnie wzrasta u niego ryzyko zachorowania na czerniaka w wieku dojrzałym. I ryzyko to wzrasta wraz z każdym następnym spaleniem skóry na słońcu. Tak więc jeśli nawet wystrzegasz się kąpieli słonecznych jako osoba dorosła, to nadal możesz być narażona na wystąpienie czerniaka na skutek braku rozwagi w młodości. Lekarze twierdzą, że nawet krótkotrwałe, lecz systematyczne narażanie skóry na silne promieniowanie słoneczne niesie ryzyko wystąpienia czerniaka. Ludzie pracujący w pomieszczeniach zamkniętych, ale spędzający każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu bez zabezpieczenia przed słońcem, lub mieszkający w umiarkowanym klimacie i wyjeżdżający corocznie na wakacje do krajów tropikalnych również stanowią grupę podwyższonego ryzyka.

Pocieszający jest jednak fakt, że wcześnie wykryty i leczony czerniak jest w 90 procentach uleczalny. Jeśli regularnie odwiedzasz lekarza, który starannie ogląda twą skórę, i sama raz w miesiącu dokonujesz jej szczegółowych oględzin (o tym później), to w przypadku pojawienia się choroby masz wielkie szanse na całkowite wyzdrowienie. Najistotniejsze są wszelkie zmiany starych znamion barwnikowych lub pojawienie się nowych plam lub znamion, których dotąd nie miałaś. Oto czego należy szukać:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>