Narażenie na dermatitis

Gdy wysypka utrzymuje się mimo wszystko albo jeśli po prostu nie jesteś w stanie zidentyfikować jej źródła, powinnaś się udać do dermatologa, zabierając ze sobą wszystkie kosmetyki, jakich ostatnio używałaś. Lekarz prawdopodobnie wykona wtedy test na wykrycie alergenu pochodzącego z twych kosmetyków. Test polega na zaaplikowaniu na skórę przedramienia lub pleców drobnych ilości poszczególnych substancji i przykryciu ich taśmą podobną do bandaża. Następnie lekarz regularnie co 24 lub 48 godzin zagląda pod taśmę i sprawdza, czy skóra reaguje podrażnieniem na któryś ze składników. Jeśli test jest pozytywny, oznacza to, że alergen został zidentyfikowany.

Niektóre miejsca na skórze – na twarzy, powiekach i zewnętrznych narządach płciowych – są wrażliwsze od innych i dlatego bardziej narażone na dermatitis. Popękana lub zbytnio wysuszona skóra nie posiada bariery ochronnej i dlatego również jest bardziej podatna na kontaktowe zapalenie skóry. Najlepszą formą profilaktyki jest stałe nawilżanie skóry i unikanie substancji drażniących oraz alergenów. Na uporczywe lub rozległe zmiany skórne lekarz może zaordynować środki przeciwzapalne w celu złagodzenia objawów, na przykład kremy z zawartością kortizonu. Jak już wiemy z rozdziału 2, niektóre substancje mogą również wywołać zapalenie z zaczerwienieniem i pieczeniem skóry, jeśli została ona wystawiona na działanie słońca. W przypadkach reakcji fotouczuleniowych (jak na PABA w preparatach z filtrami UV lub niektóre środki zapachowe), wysypka może się utrzymywać tygodniami. Reakcje fo- touczuleniowe (jak na psoraleny, w naturze występujące w limonach, figach, pietruszce i selerze) mogą objawiać się pęcherzykami i brązowymi plamami na skórze, które usuwa się nieraz całymi miesiącami.

Najlepszym zabezpieczeniem jest dokładne umycie ciała przed wyjściem na słońce lub przynajmniej natychmiast po zauważeniu reakcji skórnej oraz unikanie danej substancji w przyszłości. Jeśli wysypka jest uporczywa lub dość rozległa, nieodzowna będzie wizyta u dermatologa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>