Opryszczka Herpes simplex

Opryszczka pospolita jest wywołana przez dwa bardzo blisko spokrewnione wirusy. Obydwa wyglądają identycznie na skórze i pod mikroskopem, ale naukowcy potrafią je odróżnić dzięki odmiennym proteinom na ich powierzchni. Herpes simplex typ 1 pojawia się najczęściej w okolicy ust i na wargach, herpes simplex typ 2 najczęściej w okolicach narządów płciowych. (Uwaga: Opry- szczka na wargach nie ma nic wspólnego z owrzodze- niami jamy ustnej, które od czasu do czasu pojawiają się niemal u każdego i nie mają nic wspólnego z wirusem opryszczki.) Ogólnie rzecz biorąc, około 80 procent opryszczki w okolicy narządów płciowych wywołuje herpes simplex typ 2, a tylko 20 procent herpes simplex typ 1. Ale należy sobie uświadomić, że obydwa typy wirusa mogą się pojawić w każdym miejscu ciała i że wirus może zostać przeniesiony z ust jednej osoby na narządy płciowe drugiej (na przykład przez seks oralny lub dotykanie czyichś ust, a następnie narządów płciowych), można także zarazić się wirusem herpes simplex typ 2 w formie opryszczki na ustach tą samą drogą.

W gruncie rzeczy nie ma znaczenia, czy zaraziłaś się wirusem typu pierwszego czy drugiego, z jednym tylko wyjątkiem: jeśli masz opryszczkę typu 1 w okolicach narządów płciowych, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba będzie rzadziej powracała niż w innym wypadku. Może to być pewną pociechą. Jeśli twój lekarz współpracuje z laboratorium, w którym pracownicy mają doświadczenie w rozmnażaniu kultur wirusa herpes, istnieje możliwość, że lekarz pobierze biopsję z opryszczki, aby zidentyfikować typ wirusa, który cię zaatakował.

Typowa infekcja rozpoczyna się po tygodniu do dwóch od chwili kontaktu z zarażoną osobą. Może też pozostać w utajeniu przez całe miesiące, a nawet lata, dlatego często trudno określić, kto i kiedy kogo zaraził. Kobiety mające więcej niż jednego partnera seksualnego przez kilka lat nie mogą mieć pewności, że to aktualny partner zaraził je wirusem.

Pierwsza infekcja może przebiegać łagodnie i bezob- jawowo, może też być ostra. (Ostre objawy pierwszej infekcji narządów płciowych częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, choć nie wiadomo dlaczego.) Najwcześniejszym objawem, występującym na dzień przed pojawieniem się opryszczki, jest najczęściej uczucie swędzenia i pieczenia w miejscu późniejszego pojawienia się pęcherzyków. Przy pierwotnym zakażeniu objawom tym może towarzyszyć lekka gorączka, obrzmienie gruczołów limfatycznych, ból głowy i mięśni. Pęcherze utrzymują się, jeśli nie zostały naruszone, ale w większości przypadków pękają na skutek podrażnień mechanicznych (poruszania wargami lub – w okolicy narządów płciowych – stosunku płciowego, tarcia udami oraz ciasnej bielizny). Chore miejsca wyglądają wtedy jak owrzodzenia, które ostatecznie pokrywają się strupkiem i wysychają.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>