PELARGONIA

Należy do rodziny bodziszkowatych ( Geraniaceae ), którą tworzą rośliny trwałe lub podkrzewy o liściach dłoniastych lub dłoniastodziel- nych. Silnie pachną. Z liści otrzymuje się olejek eteryczny używany w perfumerii i lecznictwie. Występują w stanie dzikim (większość gatunków pochodzi z Afryki Południowej), uprawiane są jako rośliny doniczkowe i kwietnikowe.

Wśród gatunków doniczkowych dominują: pasiaste, z brunatną smugą na górnej powierzchni liści, bluszczolistne o łodygach płożących się i liściach pięcioklapowych i wielokwiatowe angielskie o kwiatach podobnych do bratków,

W Polsce spotyka się pelargonię pokojową (Geranium species), która jest krzewem bądź krzewinką o szarozielonych i dużych liściach pierzasto lub dłoniasto klapowanych. Duże, różowawe kwiaty mają dwa górne płatki dłuższe i szersze od dolnych. Cała roślina jest pokryta wielokomórkowymi włosami gruczołowymi. Kwitnie w maju i czerwcu, czasem ponownie w październiku i listopadzie.

Surowcem leczniczym są świeże liście, które można wykorzystywać przez cały rok. Głównym składnikiem są olejki eteryczne. Ma właściwości antyseptyczne. Stosuje się przy bólach i kłuciach ucha wewnętrznego. Liść zwinięty i wsunięty do ucha usuwa stan zapalny. Przy bólach reumatycznych stosuje się okłady z liści. Przy katarze wąchać liście. Pobudza seksualnie.

Bodziszek cuchnący (Geranium Robertianum L.) jest niewielką rośliną roczną. Dorasta 40 cm wysokości i jest dość rzadko spotykany ze względu na specyficzne wymagania glebowe. Potrzebuje ziemi wilgotnej, próchniczej, lubi dostatek azotu w glebie, miejsca raczej cieniste, mało przewiewne, na przykład pod płotem, gdzie chowa się pośród innych cieniolubnych roślin. Napar z ziela bądź świeży sok działają moczopędnie, ściągająco, rozkurczowo, bakteriobójczo, tamują krwawienie, poprawiają przemianę materii. Stosuje się 1-2 szklanek naparu lub l-2 łyżeczki świeżego soku, a wreszcie 30 kropli nalewki przeciw żółtaczce, kamicy moczowej, puchlinie wodnej, zimnicy, ischiasowi, biegunkom, czerwonce, w przetokach wrzodowych i krwotokach wewnętrznych. Nalewka (kilka razy dziennie po 10 kropli na cukier) dobrze działa przeciw nieżytom dróg oddechowych, krwiomoczu, opuchniętym gruczołom chłonnym. Świeży sok powstrzymuje krwawienia z nosa, ran zewnętrznych, dobry jest także przeciw rakowatym wrzodom, stłuczeniom, wyrzutom o najzłośliwszej uporczywości, Homeopatia produkuje esencję ze świeżej kwitnącej rośliny o działaniu krwiotamującym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>