Pokrzywa na użytek wewnętrzny i zewnętrzny

Sok z miodem. Miód z sokiem świeżej pokrzywy konserwuje się dwa do trzech lat. Pokrzywę należy opłukać przegotowaną wodą, przekręcić w maszynce do mięsa, wycisnąć sok. Rozpuścić miód w garnku na gazie nieznacznie podgrzewając. Jedną część soku z pokrzywy plus cztery części miodu wymieszać, wlać do słoików twistowych. Dzieciom podawać dwa razy dziennie 1 łyżeczkę przez całą zimę.

Sok ze świeżej pokrzywy. Przyrządzony z cukrem można przechowywać równie długo i podobnie dawkować zimą i na wiosnę. Wywar z pociętych łodyg i korzeni. 25 g na pół litra wody. Gotować 10 min. Wypijać porcjami między posiłkami przez dwa dni przy reumatyzmie.

Syrop. 125 g soku wyciśniętego z miazgi pokrzywowej, 125 g cukru. Gotując doprowadzić do konsystencji syropu. Wypijać przy chorobach przewodu pokarmowego. Ciastka. 15 g nasion pokrzywy, 60 g mąki mąki żytniej plus woda, plus drobina miodu. Zrobić 6 ciastek i upiec. Dawać dziecku jedno dziennie. Stosować kurację przez dwa tygodnie. Jest to przepis zalecany przy mimowolnym moczeniu dzieci.

Pokrzywa o smaku szpinaku. Młoda pokrzywa plus liście rzodkiewek i szczypior z cebuli w równych częściach przyrządzić jak szpinak w małej ilości wody, którą należy wyparować, a nie odlać. Przyprawić do smaku jajkiem, pieprzem, kminkiem, majerankiem i vegetą, co daje doskonałą w smaku potrawę. Przez 1 miesiąc podaje się codziennie 2-3 łyżki jako jarzynę. W ten sposób można wyleczyć wiele ciężkich chorób np. artretyzm, anemię.

Wyciąg spirytusowy do pielęgnacji włosów przy łupieżu. Z posiekanych liści zmieszanych ze spirytusem w proporcji 1:3 otrzymuje się macerat, którym można nacierać skórę włosów raz w tygodniu.

Wywar. 25 g drobno pociętej pokrzywy na pół litra wody, gotuje się 20 min. Popijać w ciągu 48 godzin między posiłkami lub stosować zewnętrznie. Macerat. Przekręcić przez maszynkę do mięsa w równych ilościach pokrzywę z nasturcją (kwiaty i liście) i zalać spirytusem. Po 14 dniach odlać płyn i macerat zalać ponownie wódką. Po 2 tygodnaich zlać i zmieszać z poprzednio zlanym spirytusem. Dobry środek do nacierania włosów. Można też stosować przepis francuski: korzeń łopianu – 50 g, korzeń pokrzywy – 50 g, rozmaryn – 50 g i 1 litr wódki. Macerować wszystko dwa tygodnie, po czym można lek stosować do nacierania skóry głowy przeciw wypadaniu włosów. Pokrzywa jest cennym pokarmem dla kur, u których zwiększa nośność jaj. Świeże liście pokrzywy dodaje się do karmy latem, a suszone zimą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>