SPOSOBY UŻYCIA – KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY

Odwar z kory kasztanowca (1 łyżka kory na dwie szklanki wody) pić trzy razy dziennie po pół szklanki przy czerwonce, biegunce, osłabieniu przewodów trawiennych, hemoroidach i pękających żylakach.

Owoc kasztanowca upieczony i sproszkowany, zażywany dwa razy dziennie na końcu noża leczy nieżyt jelit, biegunkę, kolkę, wzdęcia i hemoroidy. Mieszanka przeciwobrzękowa nr 1. Zmieszać 50 g kwiatów lub liści kasztanowca, 30 g ziela krwawnika i 20 g ziela nostrzyka. Półtorej łyżki ziół zalać dwiema szklankami ciepłej wody i powoli ogrzewać do wrzenia pod przykryciem lub postawić nad parą na 30 min. i wypić w dwu porcjach między posiłkami. Stosować w kontuzjach, obrzękach urazowych, podskórnych i wynaczynieniach.

Mieszanka przeciwobrzękowa nr 2. Zmieszać 50 g rozdrobnionych liści lub kwiatów kasztanowca, 30 g ziela hyzopu i 20 g liści babki. 3-5 łyżek z jedną łyżką płatków owsianych rozrobić z wodą na papkę, ogrzewać w naczyniu, przenieść na płótno, przyłożyć na chore miejsce i owinąć. Zmieniać kilka razy dziennie. Stosować w kontuzjach, siniakach, obrzękach pourazowych, bólach po zwichnięciach stawów rąk i nóg.

Kwiat kasztanowca i kwiat jarzębiny po 2 ilości, jedną ilość kwiatu kupalnika zmieszać i pijać napar 2 razy dziennie przy żylakach. 2 części kwiatu kasztanowca, po jednej części ziela tasznika i ziela rdestu ostrogorzkiego zmieszać, przygotować napar, pić przy nieregularnym miesiączkowaniu.

Zmieszać w równych ilościach korę kasztanowca, kwiat jasnoty, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego i kłącze pięciornika, przygotować odwar i pić 1/4 szklanki 3 razy dziennie przy krwiomoczu.

Nalewkę spirytusową ze świeżych kwiatów stosuje się do pędz- lowania swędzących wysypek, odmrozin i oparzeń Przy wyrzutach skórnych stosuje się do kąpieli napar z kwiatów (20 dag na 2 1 wrzątku).

Przy przewlekłych chorobach artretycznych lub reumatycznych stosuje się okłady z kasztanów na miejsca szczególnie zaatakowane na stałe. Przy chorobach reumatycznych zaleca się noszenie w kieszeniach kasztanów. To samo polecam kobietom w okresie klimakterium.

Dojrzałe kasztany neutralizują szkodliwe promieniowanie podziemnych cieków wodnych, przywracają sen, zmniejszają dolegliwości reumatyczne w ciągu nocy. W tym celu pod łóżkiem należy umieścić trzy woreczki po 15 kasztanów. Po roku należy kasztany wymienić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>