Syrop z owoców. Zalecany przy awitaminozie i jako środek ściągający przy biegunkach, schorzeniach nerek, pęcherza, woreczka żółciowego, przy owrzodzeniach jamy ustnej i zapaleniu gardła.
Napar. 5-10 owoców zalać szklanką wrzątku, gotować I-2 min., przecedzić przez płótno. Pić 3 razy dziennie po szklance. Odwar ze skórki owocu. 100 g na litr wody, co daje ponad 100 g wit. C, gdy dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 50 mg. Napar na biegunkę. 20-25 owoców na pól litra wody. Gotować 2 min., przecedzić. Popijać w ciągu dnia. Recepty z zastosowaniem owocu dzikiej róży.
– 150.0 owoc dzikiej róży oraz po 20,0 korzenia arcydzięgla, korzenia omanu, liści podbiału i ziela rdeslu ptasiego. Przygotować odwar, pić trzy razy dziennie po szklance przy pęcherzycy.
– 200.0 owoc dzikiej róży drelowany, oraz po 20,0 kwiat tawuły, kwiat stokrotki i ziele przywrotnika. Zmieszać, dwie łyżki ziół zalać połową litra wody na 5 godzin, zagotować i wypić w ciągu dnia przy zapaleniu przydatków.
Odwar ziół w chorobie wrzodowej. Zmieszać 50 g rozdrobnionych owoców dzikiej róży oraz po 25 g owoców kopru włoskiego, liści bobrka trójlistnego, kwiatów' wrotyczu, ziela krwawnika, ziela tysiąc- znika i ziela rdestu ptasiego. Dwie łyżki ziół zalać w termosie dwu i pół szklanki wody wrzącej, pozostawić na godzinę. Pić rano i w południe po pół szklanki naparu. Wieczorem dwie godziny po kolacji wypić resztę naparu, położyć się i co 3 5 min. zmieniać pozycję układając się na wznak, na bok lewy i prawy, na brzuchu. W ciągu dnia przyjąć trzy razy po jednej tabletce wit. BI oraz po jednej kapsułce wit. A + E. Stosować w zapaleniu żołądka i jelit, we wrzodzie żołądka, a także po zabiegu chirurgicznym, co ułatwia bliznowacenie. W przypadku wrzodu dwunastnicy pije się napar bez wykonywania zmian podczas leżenia. Można przygotować napar na mleku zamiast na wodzie.
Leave a reply