SPOSOBY UŻYCIA – RÓŻA DZIKA

Syrop z owoców. Zalecany przy awitaminozie i jako środek ściągający przy biegunkach, schorzeniach nerek, pęcherza, woreczka żółciowego, przy owrzodzeniach jamy ustnej i zapaleniu gardła.

Napar. 5-10 owoców zalać szklanką wrzątku, gotować I-2 min., przecedzić przez płótno. Pić 3 razy dziennie po szklance. Odwar ze skórki owocu. 100 g na litr wody, co daje ponad 100 g wit. C, gdy dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 50 mg. Napar na biegunkę. 20-25 owoców na pól litra wody. Gotować 2 min., przecedzić. Popijać w ciągu dnia. Recepty z zastosowaniem owocu dzikiej róży.

– 150.0 owoc dzikiej róży oraz po 20,0 korzenia arcydzięgla, korzenia omanu, liści podbiału i ziela rdeslu ptasiego. Przygotować odwar, pić trzy razy dziennie po szklance przy pęcherzycy.

– 200.0 owoc dzikiej róży drelowany, oraz po 20,0 kwiat tawuły, kwiat stokrotki i ziele przywrotnika. Zmieszać, dwie łyżki ziół zalać połową litra wody na 5 godzin, zagotować i wypić w ciągu dnia przy zapaleniu przydatków.

Odwar ziół w chorobie wrzodowej. Zmieszać 50 g rozdrobnionych owoców dzikiej róży oraz po 25 g owoców kopru włoskiego, liści bobrka trójlistnego, kwiatów' wrotyczu, ziela krwawnika, ziela tysiąc- znika i ziela rdestu ptasiego. Dwie łyżki ziół zalać w termosie dwu i pół szklanki wody wrzącej, pozostawić na godzinę. Pić rano i w południe po pół szklanki naparu. Wieczorem dwie godziny po kolacji wypić resztę naparu, położyć się i co 3 5 min. zmieniać pozycję układając się na wznak, na bok lewy i prawy, na brzuchu. W ciągu dnia przyjąć trzy razy po jednej tabletce wit. BI oraz po jednej kapsułce wit. A + E. Stosować w zapaleniu żołądka i jelit, we wrzodzie żołądka, a także po zabiegu chirurgicznym, co ułatwia bliznowacenie. W przypadku wrzodu dwunastnicy pije się napar bez wykonywania zmian podczas leżenia. Można przygotować napar na mleku zamiast na wodzie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>