Właściwości lecznicze kwiatów i liści dzikiej róży

Odwar z owoców dzikiej róży może być stosowany trzy razy dziennie po jedzeniu jako środek witaminowy i regulujący przemianę materii. Wit. C zawarta w owocach wpływa dobroczynnie przy leczeniu nowotworów, dobrze działa na wzmocnienie ogólnej odporności organizmu zwłaszcza u dzieci, osób starszych, rekonwalescentów oraz kobiet w ciąży i karmiących. Przyjmuje się przy tym 5 tabletek wit. C po 0,2 g. Wit. C hamuje powstawanie w przewodzie pokarmowym szkodliwych nitrozoamin, które są związkami rakotwórczymi, powstającymi w przewodzie pokarmowym w wyniku spożywania warzyw uprawianych z nadmiarem nawozów sztucznych azotowych. Wyciąg z owoców zaleca się w leczeniu ran, oparzeń, blizn pooperacyjnych, wrzodu żołądka i dwunastnicy oraz jelita grubego, w stanach zapalnych drobnych naczyń krwionośnych skóry i wybroczynach, w niektórych chorobach wątroby, dróg żółciowych, nerek i przewodu pokarmowego oraz w zakażeniach bakteryjnych przebiegających z wysoką gorączką, jak również w przypadkach powiązanych z utrudnionym wchłanianiem wit. C z pokarmów, np. w niektórych nieżytach żołądka i jelit, biegunkach, wrzodzie żołądka i dwunastnicy i in. Wit. C wpływa hamująco na starzenie się ustroju, zmiany miażdżycowe i zaburzenia trawienne.

Olej różany otrzymywany z nasion stosuje się zewnętrznie do leczenia egzem, uszkodzeń sutków karmiących matek, odleżyn, ran, wysypek i oparzeń. Owoc dzikiej róży wchodzi w skład mieszanki ziołowej Cardiosan stosowanej w chorobach serca, zwłaszcza u osób starszych, a wyciąg płynny jest składnikiem kropli nasercowych Neocardina oraz płynu Cholesol podawanego w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Neocardina zawiera nadto wyciąg z kwiatów głogu, ziela konwalii, ziela jemioły i korzenia kozłka. Dorośli przyjmują 2-3 razy dziennie po 20-30 kropli po jedzeniu w kieliszku wody. Dłuższe stosowanie należy uzgodnić z lekarzem.

Kwiaty działają rozwalniająco, czyszcząco i wzmacniająco, liście – wzmacniająco i zabliźniająco (do ran zewnętrznie). Zastosowanie kwiatów i liści: brak sił, ogólna słabość ustroju, kamica nerkowa, rany, wrzody zwiotczałe, oparzenia.

Napar. Kwiaty lub liście pocięte, łyżeczka na szklankę wrzątku, naciągać 10 min. Pić 3-4 szklanki naparu dziennie. Napar ten jest smaczny i przyjemny w smaku. Może być też wykorzystany do obmywania ran i wrzodów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>