Zobacz ciekawe propozyche na sylwester nad morzem same aktualne propozycje. Rezerwuj już dziś!

Jak sobie tłumaczyć informacje na etykietach

Producenci obecnie wyszkolili się w tworzeniu zawiłych sformułowań na etykietach kosmetyków, najczęściej po to, aby nie popaść w konflikt z instytucjami udzielającymi atestów, klienci jednak mogą być zdezorientowani. Oto kilka najczęściej używanych sformułowań pojawiających się na etykietach i ich rzeczywiste znaczenie.

„Wnikające głęboko”. Cóż, nie tak głęboko. Kremy mogą wnikać jedynie w górne warstwy skóry, i w zasadzie to wystarcza, aby były skuteczne. Naskórek, nieustannie ścierający się i narażony na kontakt ze środowiskiem, jest jedyną częścią skóry regularnie tracącą wilgoć. Skóra właściwa utrzymuje stale około 70 procent wody, nie musi więc być nawilżana.

„Zmniejsza efekty starzenia się”. To prawda. Krem nawilżający spulchnia skórę, dzięki czemu drobne zmarszczki są mniej widoczne niż na suchej skórze. Co prawda ten efekt jest krótkotrwały i kiedy umyjesz twarz lub krem zostanie wchłonięty lub wytarty, zmarszczki pokażą się znowu. Żaden zwyczajny krem nawilżający nie uczyni niewidocznymi głębokich zmarszczek ani nie ujędrni wiotkiej skóry.

„Chroni skórę przed szkodliwymi wpływami środowiska”. Prawdopodobnie oznacza to, że kosmetyk zawiera filtr UV, niezbędny składnik ochronny, przydatny, jeśli masz zamiar przebywać na słońcu. Jednak wiele kremów nawilżających zawiera filtr 4 lub trochę wyższy, co nie daje odpowiedniego zabezpieczenia. Szukaj kremów, na których wyraźnie zaznaczono numer filtra UV. Lepsze zabezpieczenie niż krem „przeciwzmarszczko- wy” z filtrem da ci specjalny preparat ochronny, i najpewniej będzie cię to mniej kosztowało.

Niezbyt prawdopodobna wydaje się ochrona przed innymi szkodliwymi czynnikami, jak na przykład „likwiduje wolne rodniki” lub „zawiera antyutleniacze”. To prawda, że wolne rodniki – odpady w procesie przemiany materii – mogą spowodować uszkodzenie komórki, ale nie istnieją sprawdzone dowody, że substancje chemiczne aplikowane na skórę są w stanie w jakikolwiek sposób zapobiec temu procesowi.

„Zawiera pochodne witaminy A”. Taka informacja zwykle występuje na etykietach w tym celu, by stworzyć wrażenie, że krem ma takie samo działanie jak przepisywane przez lekarzy kremy z kwasem retinojowym. Prawda jest taka, że nie ma dowodów na to, iż małe ilości witaminy A w kremach nawilżających mogą dać jakiekolwiek efekty złuszczające, właściwe dla Retinu-A.

„Bezzapachowe” lub „nie perfumowane”. Jeśli poszukujesz produktu, który nie grozi powstaniem reakcji uczuleniowej, wybierz właśnie taki kosmetyk. Oznacza to, że krem nie zawiera substanq’i zapachowych lub ich kombinacji. „Nie perfumowane” produkty mogą zawierać zapach maskujący, który dodaje się do produktu nie po to, by mu dodać szczególnego aromatu, lecz by zagłuszyć ewentualne nieprzyjemne zapachy pozostałych składników.

„Hipoalergeniczne”. Ten termin oznacza, że produkt był testowany i został uznany za bezpieczny dla skóry wrażliwej.

„Noncomedogenic/nonacnegenic”. Takie produkty są prawdopodobnie bezpieczne dla cery łojotokowej i trądzikowej. Noncomedogenic oznacza, że krem nie zatyka porów skóry, nonacnegenic, że nie powoduje podrażnień cery trądzikowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>