chirurg-plastyczny.com.pl

CHEMICZNE ZŁUSZCZANIE DO „NOWEJ” SKÓRY

Jeśli na skórze jest wiele zmian przedrakowych, a sama skóra jest pomarszczona, wielu lekarzy zaleca chemiczne złuszczanie, uważając je w takiej sytuacji za najlepszy lek. Zabieg polega na zaaplikowaniu na skórę kwasu, który przenika aż do warstwy skóry właściwej, niszcząc po drodze wyższe warstwy. Chemiczne złuszczanie, usuwając górne warstwy skóry, wygładza ją, likwiduje część zmarszczek, plam starczych i zmian przedrakowych. Istnieją dowody na to, że chemiczne złuszczanie pomaga również w regeneracji kolagenu w skórze właściwej – kolagen podtrzymuje i wzmacnia skórę, czyniąc ją bardziej elastyczną. Złuszczanie chemiczne może także usunąć nadwyżkę tkanki elastynowej i w ten sposób chronić przed wiotczeniem skóry. Wszystkie te zmiany sprawiają, że skóra wygląda młodziej i bardziej „świeżo”.

Złuszczanie chemiczne przedstawia pewne niebezpieczeństwa, mniejsze lub większe, zależnie od rodzaju skóry, użytych środków oraz, w pewnym stopniu, od umiejętności osoby przeprowadzającej zabieg, którego powinien dokonywać lekarz dermatolog lub chirurg plastyczny. Nie wszyscy lekarze mają duże doświadczenie w przeprowadzaniu złuszczania, powinnaś się więc przedtem upewnić, czy twój lekarz rutynowo dokonuje tego typu zabiegów. Nigdy też nie poddawaj się temu zabiegowi u kogokolwiek innego poza lekarzem: niektóre kosmetyczki reklamują „odmładzające złuszczanie” – trzymaj się od nich z daleka. Kosmetyczki nie mają dostatecznej wiedzy na temat biologii i funkcji skóry, aby przeprowadzić bezpieczne złuszczanie chemiczne. (W USA Komisja do Spraw Leków i Żywności (FDA) wdraża śledztwa w sprawie przeprowadzania chemicznego złuszczania przez osoby nie będące lekarzami.)

Złuszczanie chemiczne dzieli się na trzy rodzaje: lekkie, średnie i głębokie. Najlżejsze złuszczanie polega często na kombinacji wielu różnych substancji, do których należą m.in. kwas retinojowy, rezorcyna i/lub kwas trój- chlorooctowy. Złuszczanie powierzchowne usuwa tylko najbardziej powierzchniowe warstwy skóry, niweluje drobne zmarszczki, trądzik, wybiela przebarwienia i usuwa zmiany przedrakowe. Niektórzy lekarze zalecają raczej lekkie złuszczanie powtarzane kilka razy w roku niż złuszczanie średnie, ryzyko bowiem jest obniżone, a efekty porównywalne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>