JAK NAJLEPIEJ STOSOWAĆ MAKE-UP

Jeśli nawet nie stosujesz make-upu codziennie (choć wiele kobiet tak robi), to z pewnością stosujesz go przy specjalnych okazjach lub pragnąc od czasu do czasu zatuszować pojawiające się na twarzy zaskórniki lub pryszczyki. Oto kilka rad dotyczących wyboru i stosowania podkładu.

Obecnie wiele podkładów – i ogólnie rzecz biorąc większość make-upów – podlega wstępnym badaniom przed wypuszczeniem produktu na rynek. Producenci chcą mieć pewność, że kosmetyki będą bezpieczne i nie pogorszą wyglądu zmienionej chorobowo skóry lub nie spowodują żadnej choroby. Mimo to powinnaś wybrać taki kosmetyk, który zminimalizuje trądzik z jednej strony, a z drugiej nada piękny wygląd cerze. Niektórzy lekarze sądzą nawet, że podkłady mogą chronić cerę, jako że większość z nich zawiera dwutlenek cynku, naturalny filtr przeciwsłoneczny. Część z nich zawiera również talk, pochłaniający nadmiar łoju i działający łagodząco na skórę. Poniżej wskazówki co do wyboru i użytkowania podkładów:

– Przy cerze łojotokowej, ze skłonnościami do wyprysków, wybieraj beztłuszczowe podkłady na podłożu wodnym, które nie zatykają porów.

– Przy cerze suchej wybieraj podkłady na podłożu kremów nawilżających.

– Nie upieraj się przy stosowaniu kremu nawilżającego pod podkład. Spróbuj choć na jeden dzień odstawić krem i zobacz, czy cera będzie wyglądała sucho, jeśli nie, to prawdopodobnie wcale nie potrzebujesz kremu.

– Nie dobieraj koloru podkładu, smarując sobie próbką skórę na nadgarstku. Kolor będzie się różnił o cały odcień albo nawet dwa od nałożonego na twarz. Posmaruj raczej linię szczęki, na owalu twarzy i popatrz w lusterko przy najjaśniejszym świetle, najlepiej słonecznym. Najlepszy będzie taki kolor, który nie będzie odróżniał się kolorem od okolicznej skóry.

– Jeśli masz cerę różowawą, wybieraj odcienie beżowe z minimalnym dodatkiem różu, przy cerze żółtawej najlepszy będzie beż pozbawiony różu. Kobiety o śniadej cerze powinny dobierać sobie kosmetyki w odcieniach ciemniejszych, by dobrze harmonizowały z ich karnacją.

– Aby nałożyć cienką powłokę podkładu, należy go rozprowadzać palcami. Wiele kobiet jednak woli grubszą warstwę podkładu, który należy nakładać gąbką. Jeśli używasz specjalnej gąbki do rozsmarowywania podkładu, zmieniaj ją codziennie, aby zapobiec odkładaniu się bakterii na gąbce i przenoszeniu ich na twarz. (Za niewielką sumę powinnaś dostać worek gąbek w drogerii, supermarkecie i podobnych sklepach.)

– Jeśli chcesz zatuszować podkładem wypryski, a nie całą twarz, to nie ma problemu. Upewnij się tylko, czy dobrze roztarłaś podkład i czy nie różni się on kolorystycznie od linii szczęki.

– Jeśli chcesz mieć równo rozprowadzony podkład i gładką cerę, zgodnie z radami specjalistów powinnaś używać do rozprowadzenia podkładu gąbki, po czym zabezpieczyć go warstwą sypkiego pudru, nakładanego szerokim pędzlem. Puder sprawi, że cera będzie matowa, przez co jej usterki staną się niewidoczne. Inny sposób polega na wyborze takiego podkładu, który, zgodnie z etykietą, daje cerze matowy wygląd. Kosmetyki te z reguły zawierają talk, który matowi powierzchnię skóry.

– Podkłady czasami spełniają funkcję korektorów pod oczy – i są nawet lepsze od nich. (Niektóre korektory mogą być zbyt ciężkie i gdy się pocisz, wałkują się pod oczami.) Jeśli wybierzesz taki sposób, zastosuj podkład o odcień jaśniejszy niż ten, którego używasz do twarzy. Rozcieraj go w dół, ku kościom policzkowym, a nie wokół oczu.

– Aby podkład utrzymał się przez cały dzień i wyglądał świeżo, przecieraj pudrem w kamieniu tłuste miejsca na twarzy – czoło, nos i brodę – jeśli zajdzie taka potrzeba. Puder wchłonie nadmiar łoju, twarz będzie bardziej gładka i jedwabista.

– Aby cienie do oczu i szminka do ust trzymały się dłużej, posmaruj podkładem także powieki i usta, przypudruj pudrem transparentnym i dopiero je pomaluj.

Sposób na róż. Róż na policzkach może ożywić twarz i nadać jej „zdrowy” wygląd, nawet wtedy, gdy jesteś zmęczona. Wszystko jednak zależy od sposobu użycia. Oto kilka rad:

– Przy cerze łojotokowej stosuj zamiast różu w paście lżejszy: w żelu lub pudrze.

– Kolor różu powinien harmonizować z karnacją skóry i kolorem włosów. Jeśli jesteś naturalną blondynką lub szatynką, spróbuj kolorów brzoskwini, róży lub cynamonu. Przy włosach koloru złota lub rudych zastosuj kolor miodu, brzoskwini, złotawego brązu. Kobiety bardzo śniade i ciemnowłose dobrze wyglądają w kolorach malinowych, śliwkowych i czerwonego wina.

– Jeśli to możliwe, wybierając róż testuj go na policzkach, nie na dłoniach.

– Jeśli używasz różu w żelu lub kremie, spróbuj go zastosować pod podkład, aby osiągnąć bardziej natu- ralny efekt. Róż w pudrze powinien być zawsze nakładany na końcu, po czym, jeśli chcesz, możesz go przypudrować transparentnym pudrem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>