Skóra w podeszłym wieku

Zmarszczki na twarzy nie są jedynym problemem starszej kobiety. Niezależnie od tego, że występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się raka skóry, wraz z upływem lat mogą się wykształcić także inne zmiany skórne. Plamy starcze, zwane też plamami wątrobowymi, to płaskie, brązowe placki, które mogą się pojawić na twarzy, dłoniach, plecach oraz stopach. Powstają na skutek działania słońca na starszą skórę. Plamy starcze, w medycynie nazywane solar lentigines, są nieszkodliwe, ale pod względem kosmetycznym niepożądane. Chociaż są dostępne na rynku kremy wybielające, to jednak nie w pełni skuteczne. Czasami dermatolodzy usuwają plamy, zamrażając je ciekłym azotem lub stosując niewielkie ilości kwasu do złuszczenia zmian skórnych.

U wielu kobiet wraz z wiekiem rozwija się łojotokowe rogowacenie starcze. Pojawiają się brązowe lub czarne brodawki, przypominające kurzajki. Choć same w sobie nie są niebezpieczne, powinny być bacznie obserwowane: wszelkie zmiany lub rozrost owych brodawek mogą wskazywać, iż nie jest to rogowacenie, ale wczesne stadium raka skóry, który powinien być usunięty. Oboje, ty i dermatolog, powinniście uważnie obserwować owe zmiany skórne.

Plamki naczyniakowe to małe jasnoczerwone lub wiśniowe plamki na skórze, wywołane przez rozszerzone naczynia krwionośne. Występują u około 85 procent ludzi w średnim wieku i starszych, zazwyczaj na klatce piersiowej i plecach. Choć nie są przedmiotem medycznej troski, to łatwo je można usunąć ambulatoryjnie.

Chociaż nieunikniony jest fakt, że na twojej skórze pojawią się oznaki starzenia – wraz ze starzeniem się całego organizmu – to jednak można przytoczyć coraz więcej dowodów na to, że stan skóry jest odbiciem twojego trybu życia. Dbaj o siebie wszechstronnie, a skóra będzie wyglądała młodo aż do późnej starości. A fakt, że będziesz się dobrze czuła także pod względem psychicznym, uwidoczni się na szczęśliwszej, bardziej promiennej twarzy, którą pokażesz całemu światu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>