Jeśli masz jasną karnację, a po zjedzeniu ostro przyprawionych dań, wypiciu alkoholu lub gorących napojów masz zaczerwieniony nos i policzki, może to oznaczać wczesne stadium trądziku różowatego, schorzenia charakteryzującego się zaczerwienieniem skóry twarzy, większym lub mniejszym, na skutek powiększenia i rozszerzenia cienkich naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry: trądzik różowaty występuje u jednej osoby na pięćset. Czasami dochodzi do zmian naczyniowych w oku, które wygląda wtedy jak „podbiegnięte krwią”. W poważniejszych przypadkach zmiany rozszerzają się na nos, który staje się czerwonofioletowy i mocno nabrzmiały.
Czasami trądzik różowaty powoduje wystąpienie grudek i krostek, takich jak w trądziku zwyczajnym, stąd też nazwa schorzenia. Obecnie jednak coraz więcej lekarzy skłania się ku opinii, że trądzik różowaty to schorzenie naczyń krwionośnych w skórze i jako takie jest całkowicie odmienne od trądziku mającego podłoże w mieszkach włosowych skóry. Kobiety z trądzikiem różowatym rzadko miewają czarne i białe zaskórniki, charakterystyczne dla trądziku, a wiele leków przeznaczonych do leczenia zwykłego trądziku w przypadku trądziku różowatego pogarsza jeszcze stan chorobowy lub podrażnia skórę.
U kobiet w młodym wieku lekki trądzik różowaty na twarzy bywa uważany za zaletę, dając naturalne „rumieńce”, tak pożądane przez wiele kobiet. Ale wraz z upływem lat naczynia mogą się rozszerzyć na stałe, nadając twarzy trwały czerwony koloryt, którego kobiety pragną się pozbyć, szukając porady lekarskiej. Choć przyczyna powstawania trądziku różowatego nie jest znana, niektórzy lekarze uważają, że działanie promieni słonecznych na twarz może uszkadzać naczynia krwionośne, czyniąc je bardziej podatnymi na permanentne rozszerzenie. Stres emocjonalny, różnice temperatur (na przykład powrót z nart do ogrzanego pomieszczenia), alkohol i niektóre środki spożywcze (zwłaszcza fermentowane, wędzone lub marynowane) mogą także wywołać trądzik lub przyczynić się do powiększenia zmian chorobowych.
W terapii przeciw trądzikowi różowatemu lekarze mogą zastosować doustne antybiotyki, choć nie wiedzą dokładnie, dlaczego działają one w niektórych przypadkach. Niektórzy zalecają także miejscowe stosowanie antybiotyku, metronidazolu, który – szczególnie w postaci żelu – jest przeznaczony do leczenia trądziku różowatego. Poważne przypadki, z ropnymi krostkami, często poddają się lekowi na trądzik, Accutanowi, ale mogą go stosować wyłącznie kobiety solidnie zabezpieczone przed zajściem w ciążę, lek ten bowiem może spowodować bardzo poważne uszkodzenie rozwijającego się płodu.
Leave a reply