Dojrzewanie a skóra – dalszy opis

Nie istnieje żaden wypróbowany sposób zabezpieczenia się przed powstawaniem rozstępów, choć niektóre kobiety są skłonne przysiąc, że bardzo pomaga codzienne smarowanie skóry balsamem nawilżającym na bazie masła kakaowego, z dodatkiem witaminy E. Pewne badania wykazały, że nowo powstałe rozstępy można usunąć stosując kwas retinojowy (Retin-A), nie jest to jednak wyjście dla karmiących matek, ponieważ absorbcja leku przez niemowlę może być dla niego szkodliwa. Stosowanie kwasu retinoj owego na rozstępy należy skonsultować z lekarzem. (Więcej na temat kwasu retinojowego w rozdziale 5.)

Wiek młodzieńczy to także lata eksperymentowania i czasami dość skrajnych zachowań, czego efekty można dojrzeć gołym okiem na skórze. Na przykład bardzo biała skóra lub taka, na której niezwykle łatwo występują podbiegnięcia (sińce) może sygnalizować pewne niedobory żywieniowe i ewentualne zaburzenia przemiany materii, czyli anoreksję (głodzenie się) lub bulimię (naprzemiennie obżarstwo i wymioty). Te choroby często objawiają się właśnie w tym okresie. Żółte zabarwienie skóry może sygnalizować jednostronną dietę z nadmiarem betakarotenu, składnika występującego w marchwi, brokułach i innych warzywach. Nagłe wysypki na skórze mogą powstać na skutek stosowania nowych kosmetyków (patrz rozdział 4, kontaktowe zapalenie skóry). Skóra sprawiająca wrażenie wyjątkowo suchej może sugerować nadmierne używanie środków oczyszczających i złuszczających.

Z drugiej jednak strony skóra nastolatków, jeśli jest prawidłowo pielęgnowana, może być bardzo ładna, zwłaszcza gdy jest rezultatem zdrowego i aktywnego trybu życia oraz młodzieńczej energii. Utrzymanie jej w dobrym stanie wymaga delikatnego oczyszczania przynajmniej dwa razy dziennie za pomocą delikatnego mydła w kostce lub płynie oraz letniej wody. Myjąc włosy codziennie ustrzeżesz się przed nadmierną ilością łoju, który ze skóry głowy przedostaje się na skórę twarzy: zmniejszysz w ten sposób możliwość wystąpienia trądziku. Zrównoważona dieta, regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych i rozsądna pielęgnacja sprawią, że skóra będzie zdrowa i ładna.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>